Alla våra musikkvällar

Följ oss gärna på Facebook för att få ta del av när nästa Folkmusik på Värstaborg äger rum.

2000
2000-11-17 Bäsk
2001
2001-01-19 Filur
2001-03-16 Ulrika Bodén – Viskurs
2001-03-17 Ulrika Bodén, Niklas Rosvall & Jens Engelbrecht
2001-04-21 Magnus Samuelsson
2001-09-08 Björn Ståbi o Salmo Sahlin
2001-11-17 Fredril Lindh och Urban Andersson
2002
2002-02-01 Ulf o Mats Andersson, Beret Bertilsdotter
2002-03-08 Triakel
2002-04-13 Goffar
2002-09-14 Wallmans Polskekvartett
2002-10-19 Råmantik
2002-11-09 Quilty
2002-11-23 Djursvallens Spelmän
2002-12-05 Göran Månsson
2003
2003-01-25 Thomas von Wachenfeldt med De Tre Felen
2003-02-15 Westinska Kapellet
2003-03-30 Frispel
2003-03-08 Nordanstigs Spelmanslag
2003-09-03 Tre töser
2003-10-24 Njurunda Spelmanslag
2003-10-25 Ulf o Mats Andersson och Beret Bertilsdotter
2003-11-22 Jord
2004
2004-01-23 Månsson o Lindvall
2004-02-14 Wallmans Polskekvartett
2004-03-04 Anders Linder och Kerstin Wikström
2004-03-06 Westlings Spelmän
2004-04-03 Bäsk
2004-09-25 Wallmans Polskekvartett
2004-09-27 Kanariefågeln med Trillo-Ti
2004-10-15 Njurunda Spelmanslag
2004-11-13 Harv
2004-12-04 Ulf, Mats och Nils Andersson
2005
2005-02-19 En dag med trollen
2005-03-19 ZOOT
2005-04-10 Svart Kaffe
2005-05-21 Westlings Spelmän
2005-09-17 Njurunda Spelmanslag
2005-10-15 Jord
2005-11-12 Trio WWG
2006
2006-02-04 Ulf, Mats o Nils Andersson
2006-03-19 Thomas Andersson
2006-04-22 Wallmans Polskekvartett
2006-09-16 Westlings Spelmän
2006-10-07 Ljunglöfs Kapell
2006-11-18 Tomas Söderlund o Kjell-Åke Eriksson
2007
2007-02-17 Ulf, Mats o Nils Andersson
2007-03-17 Anders Eriksson o Håkan Ohlsson
2007-04-14 Bollnäsbygdens Spelmanslag
2007-09-15 SmåVittra
2007-10-20 Wallmans Polskekvartett
2007-11-17 Gun-Britt å dom + Kulturskolans Spelmanslag
2008
2008-02-09 Westlings Spelmän
2008-03-14 Jord
2008-04-19 Gillesdanser och Enar Albertsson
2008-09-20 Anders Eriksson med familj + Ovikens Spelmanslag
2008-10-18 Mats Ottesen
2008-11-22 Grenselaget
2009
2009-02-17 Pär Sörman
2009-03-28 Ulf, Mats o Nils Andersson + Beret Bertilsdotter
2009-04-25 Gillesdanser och Enar Albertsson
2009-09-19 Endes
2009-10-10 Greger Ottosson
2009-10-17 Thomas o Marit Westling
2009-11-21 Äntligen tillsammans – Tomas Söderlund, Körven mfl
2010
2010-02-20 Westlings Spelmän
2010-03-20 Diddlers
2010-04-24 Grenselaget
2010-05-08 Kung Lir
2010-09-16 Pär Sörman
2010-10-16 Rana Tre + Gun-Britt å dom
2010-11-20 Tre ögon i bäcken
2011
2011-02-26 Westlings Spelmän, Tomas Söderlund, Thomas von Wachenfeldt
2011-03-19 Ulf o Mats Andersson
2011-04-14 Hazelius o Hedin
2011-09-17 Wallmans Polskekvartett
2011-10-15 Garizim
2011-11-19 Emma, Daniel och Niklas
2012
2012-02-17 Dag Westling
2012-02-25 Thomas o Marit Westling
2012-03-24 Tomas Söderlund + Njurunda spelmanslag
2012-04-28 Ulf, Mats o Nils Andersson
2012-09-22 Puma & Tomas
2012-10-20 Kjell-Erik Eriksson + Gun-Britt å Dom
2012-11-24 Trio Kap och Scendraget
2012-12-15 Ulrika Bodén med vänner
2013
2013-02-23 Monica Söderberg
2013-03-23 Klintetten
2013-09-21 Thore Härdelin + Njurunda Spelmanslag
2013-10-26 Virtanens Trippel & Dans + Trio Kap
2013-12-07 Swings Spelstuga
2014
2014-03-15 Ulf och Mats
2014-04-12 Westlings spelmän
2014-05-10 Äntligen tillsammans
2014-09-20 Skäggmanslaget
2014-10-04 Ahlberg, Ek och Roswall
2014-10-25 Christer Lindmark med döttrar
2014-11-22 Gun-Britt och dom
2015
2015-02-21 Anders Hällström och Kristina Bergström
2015-03-21 Kongero + Mittlåt
2015-04-25 Offerdals Spelmanslag
2015-04-25 Ina Cyrus och Einar Olav Larsen, danskurs
2015-09-19 Knapp Kôllor
2015-10-24 Dag Westling och Maria Misgeld
2015-11-28 Folkmusikduon Algot,
Skönborgs Folkdanslag, Njurunda Spelmanslag
2016
2016-02-20 O`torgs Kajsa Abrahamsson och Håkan Lidèn
2016-03-19 Tony Wrethling
2016-09-03 Bjäran
2016-09-17 Ulf och Mats Andersson
2016-10-22 Ljunglöfs Kapell
2016-11-26 Thuva Härdelin o Kristina Bergström, Njurunda Spelmanslag
2017
2017-02-18 Tomas Söderlund & Thomas von Wachenfeldt
2017-03-25 Hela Familjen, GunBritt å dom
2017-04-22 Låta Myttje
2017-09-23 Ulf, Mats o Nils Andersson
2017-10-15 Dag Westling
2017-10-20 Norr Om Stockholm
2017-11-25 TRIO-CAP XL
2018
17 feb Tre Ögon i Bäcken
17 mars Tomas Söderlund ”Nystämt”, Njurunda Spelmanslag
21 april Ahlberg, Ek & Roswall
5 maj Reidar Aksnes Orkester
22 sep 232 Strängar
27 okt Lotta och drängarna
8 dec De fyra kläpparna, Njurunda spelmanslag
2019
2 feb Carr& Roswall, Spektakel – Framnäs folk och värlsdsmusikgrupp
23 mars Boda Mollkapell
13 april Joel Bremer och Håkan Olsson
21 sep Reidar Aksnes Orkester
26 okt Susan Westlund Reistad o Jan Högberg
23 nov WAO
2020
29 feb Draupner
24-okt Lars-Åke Melin
2021
25-sep Tomas Söderlund
2022
26 mars Kräm & Lundgren
23 april Andreas Idh och Co
24-sep Thomas Andersson
15-okt Njurundas Spelmanslag
19-nov Klintetten